۱۳۹۳ خرداد ۲۸, چهارشنبه

آموزش مدرنیته به حسن روحانی: درس اول: استفاده از واژۀ سخیف محترم!


1- حسن روحانی گفته بود یکی از برنامه هایم تلاش برای احیای حقوق شهروندی است. و در همان بدو ورودش به پاستور هم متنی را منتشر کرد در دنیای نت که ای شهروندان حقوقخواه و حقوق پایمال شده بشتابید و نظر بدهید و حقوق تان را کامل کنید و ... تا من اجرا کنم. خیلی استقبال گرمی نشد از سوی حقوق دانان و اهل خبره بغیر از اینکه به رییس جمهور پیشنهاد کردند که همان فصل سوم قانون اساسی فعلی مربوط بحقوق ملت را محقق کنی بهترین کار است و بیشتر از آن توقع نیست و نیاز هم به تجدید نوشتار ندارد.

2- تا همین حدش را در جریانیم و بعدش چه شد را نه آنان گفته اند و نه ما می دانیم. و بدیهی است که پاسخ سؤال این باشد که دارند با توجه به نظرات اخذ شده متن نهایی حقوق شهروندی را تنظیم و تدوین می کنند تا بزودی مجدداً منتشر شود. حالا اما یک سایت نا سرشناسی شیطنت کرده و خبری زده که هم حقوق شهروندی بایگانی شده است و هم معاون مربوطه اش برکنار شده است و خلاصه ندا در داده که حقوق شهروندی بی حقوق شهروندی. البته من به این هم کاری ندارم در درستی یا نادرستی و خوب و بد بودنش.

3- آن خبر یا شایعه یا شیطنت "پارس نیوز" خیلی زود تکذیب شده و معاونت حقوقی ریاست جمهوری جوابش را داده: (اینجا)
در بخشی از این تکذیبیه آمده است: اولا رئيس محترم جمهور به تكميل و تصويب و اجرايي نمودن منشور تأكيد نموده‌اند و لذا "بايگاني شدن منشور حقوق شهروندي" ادعايي خلاف واقع است. ثانيا، با توجه به تصريح رئيس جمهور محترم، ويرايش اول و دوم منشور توسط معاونت حقوقي ايشان تهيه شده، اصولا گزاره "بركناري معاونت حقوقي" از اين روند غيرواقعي و غير محتمل است. ثالثا، اينكه رئيس محترم جمهور هياتي را براي احياي منشور تعيين كرده باشند نه از منطوق و نه از مفهوم كلام ايشان مستفاد نمي گردد و صرفا ادعايي مبتني بر گمانه زني و غيرمستند مي باشد."
4- من به این تکذیبیه هم کاری ندارم که در همه جا عملی اداری است و بندرت اتفاق می افتد اما در جمهوری اسلامی کاری است سازمانی و هر روز اتفاق می افتد و یکی از کارویژه های رسانه ای در ایران تولید شایعه و دروغ و بهتان است و یکی از کارویژه های اصلی دیوان حکومت اسلامی  صدور تکذیبیه های دروغ و بهتان متقابل به رسانه ها! و البته نمی خواهم هم وارد مقولۀ ادبیات و زبان شناسی و بررسی تأثیر و تأثر آن در دولت های مدرن و جوامع سنتی بشوم که نه اهلیتش را دارم و نه حوصله اش در این مقال می گنجد. بلکه فقط می خواهم یک یادآوری بکنم به حسن روحانی بعنوان درس اول مدرنیته که گویا و امیدوارم در کار احیاء دولت مدرن در ایران است و باشد.

5- خلاصۀ این بریده بریده نویسی رسید به آن سه "محترم" قرمز رنگ بولد کرده ام در نقل قول. تا بگویم که آقای رییس جمهور آن سه واژۀ سخیف محترم نه تنها از احترام شما می کاهد بلکه متن تکذیبیه را هم سکته می دهد در روان خوانی. خب رییسِ یک جمهور 75 میلیونی مگر کم احترامی است که بخواهد با اضافه کردن کلمۀ محترم - بخوان چپاندن زورکی در یک پس و پیشی - احترام ریاست بر جمهور را هم خدشه دار کند. کماکان خطابم به روحانی است: گمان نکن که مدرنیته و اصلاح و بهبود از میز مذاکرات هسته ای با غرب شروع شده و با بهبود تبدیل نیمی از جمعیت زیر خط فلاکت به زیر خط فقر در جامعۀ بشدت تخریب شدۀ ایران به سرانجامی خواهد رسید؛ و یا حداقل در مدار اصلاح قرار خواهد گرفت. بلکه بدان که تا شما و کابینۀ شما و بدتر از همه  معاون حقوقی! شما تشخیص ندهید که باید از این ادبیات سخیف آخوندی فاصله گرفته و به ادبیات کاری و عملگرا و بدون بادمجان دورقاب چینی روی بیاورید، برگی از درختی نخواهد افتاد بنشانۀ شادمانی گوسفندی حتی! این اولین نشانه از رعایت حقوق شهروندی است. یا...هو

۱ نظر:

پمپ خوشبختی گفت...

سلام.
دلقک جان،
محترم خانوم که سی و چند سالی میشه شوهر کرده و توی این مدت هرچی زائیده ناقض الخلاقه و‌ یک از یک چیزتر...
بنابراین لطف کن یه مطلب درباره سفر مستی و راستی امیر قطر بنویس،
چون داعش های وطنی این قضیه رو خیلی راحت زیر میزی رد کردند.
ممنون.