۱۳۹۲ مهر ۱۰, چهارشنبه

هم رد دیدار و هم پیشنهاد تلفن تصمیم شخص رییس جمهور بوده است بدون ارتباط با رهبر!

روحانی و خامنه ای

 گمان نمی کردم که بدیهیات عقلی هم اینقدر پیچیده سازی شود که عده ای بدنبال رمز گشایی از سادگی آن وقت تلف کنند. اما گویا اِن قلت شیطانی که حسین شریعتمداری بانی آن بود در اهمیت "پیشقدمی اوباما یا روحانی" در ارتباط تلفنی دو رییس جمهور؛ چنان ارزش خبری و تیراژ رسانه ای پیدا کرده است که هنوز هم روی میز نگه داشته شده و تحلیل و تفسیر می شود. لذا با اکراه چند جمله هم من می نویسم راجع به آن بویژه از آنجائیکه پای اجازۀ آیت الله خامنه ای را هم باز کرده اند به این موضوع و باعث وهن رییس جمهور ایران شده اند که گویا حسن روحانی گماشتۀ دست نشاندۀ آیت الله خامنه ای است و نه رییس جمهور منتخب مردم.

1- واقعیت بدیهی چنین بوده است که تیم کاری رییس جمهور اوباما به تیم کاری حسن روحانی پیشنهاد داده اند که اگر ایشان تمایل داشته باشند باراک اوباما حاضر است در حاشیۀ مجمع عمومی دیداری کوتاه با او داشته باشد. دکتر روحانی این پیشنهاد را با احترام دریافت کرده و برای پاسخ به آن شروع به مشاوره با تیم همراه خودش کرده است. اما تا قبل از برگزاری مهمانی ناهار بان گی مون به نتیجۀ قطعی نرسیده است و در آخرین لحظات خودش تصمیم به پاسخ "نه" گرفته است؛ که می تواند دلایل زیادی داشته باشد از جمله حساسیت چنین دیداری در داخل نیروهای سیاسی کشور (حساسیت مثبت و مشوق در سبد آرای خودش و حساسیت منفی و تنبیهی در نیروهای اصولگرا بویژه تندروان آن ها). لذا روحانی که تازه از نطق اصلی اش در مجمع عمومی فارغ شده بود و هنوز فیدبک لازم را از مخاطبان خودش در ایران نگرفته بود ترجیح می دهد خطر نکند و منتظر بازخورد سخنرانی اش در مجمع عمومی بماند. لذا بهترین بهانه که سرو مشروبات الکلی - در غیرمیز های هیئت ایرانی و مسلمان - در ناهار بوده را مستمسک می کند و نه به مهمانی می رود و نه با اوباما دیدار می کند.

2- بعد از سپری شدن زمان مناسب و با توجه به اینکه سخنرانی روحانی و عدم رفتنش به مهمانی و دیدار با اوباما با واکنش عمدتاً منفی جامعۀ مدنی سبد ارای انتخاباتی اش مواجه می شود از سویی؛ و بجا آوردن آداب دیپلماتیک معمولی و عادی و عرف در برابر باراک اوباما از جانب دیگر؛ با مشاوران خودش به این نتیجه می رسند که در مقابل آن "نه" به دیدار با اوباما پیشنهاد متقابلی را برای تماس تلفنی سازمان بدهند. و می دهند. امریکایی ها هم این پیشنهاد را می پذیرند و پرزیدنت اوباما تماس می گیرد و ارتباط و گفتگوی مبارک تلفنی انجام می شود. هیچ پرده پوشی و دو دوزه بازی هم در اطلاع رسانی اتفاق نیفتاده است. به این معنا که نه ادعای سوزان رایس غلط است که پیشنهاد اولیۀ تماس تلفنی با ایرانی ها بوده است و نه حرف ایرانی ها غلط است که تماس تلفنی از سوی اوباما برقرار شده است. چون پیشنهاد از سوی ایران بوده و قبول و سپس تماس از سوی امریکا!

3- مسئلۀ مهمی که در این بین و برای اهانت به روحانی عمده می شود این پرسش است که آیا چه آن نه به دیدار و چه این پیشنهاد و تماس برای تلفن با اجازۀ رهبر ایران بوده است یا روحانی شخصاً این تصمیمات را گرفته است. این پرسش بی ربطی است و صد در صد قطعی است که روحانی کمترین اجازه و حتی رخصتی چه قبل از رفتن به نیویورک و چه در هنگام بودن در نیویورک و راجع به این قبیل موارد کاملاً تکنیکی از آیت الله خامنه ای نگرفته است. تازه خود آن ترجیع بندی هم که روحانی مجبور می شد در مقابل سؤالات شیطنت آمیز و برنامه ریزی شدۀ خبرنگاران غربی تکرار کند مبنی بر اینکه اختیار کامل دارد و از رهبر اجازه گرفته است و از این قبیل؛ فقط انتخاب اعتدالی و مسئولانۀ خود روحانی بود برای یکپارچه نشان دادن حاکمیت اولاً و حرمت نهادن به آیت الله خامنه ای ثانیاً. و الا نه چینش قدرت در ایران به این شکل هرمی و سربازخانه ایست که رییس جمهور فقط "آقا اجازه" باشد؛ و نه روحانی و هاشمی و ناطق جبهۀ قوی پیروز در انتخابات حاضرند گماشتگی صرف آیت الله خامنه ای را یدک بکشند و از خودشان اراده ای نداشته باشند. و از همه مهمتر آیت الله خامنه ای در جبهۀ بازنده های 8 سال گذشته بوده است و نمی تواند در حال حاضر چنین اقتداری را داشته باشد. می خواهم این را بگویم که حسن روحانی اختیار کامل و اجازه از رهبر و از این قبیل را دریوزگی نکرده که خامنه ای هم با اکراه گفته باشد: "باشد پسرم برو تا سرت بخورد بسنگ". بلکه روحانی و رفسنجانی و ده ها روحانیان ارشد و صاحب قدرت مباحثه و مذاکره کرده اند و به یک توافق مساوی - اگر نگویم با برد و پیش بودن قطعی حرف روحانی - و کلی با رهبر رسیده اند و مسئول اجرای این توافق هم طبیعتاً حسن روحانی رییس جمهور کشور است. یا...هو

۱۰ نظر:

ناشناس گفت...

دلقك عزيز، به نظرم حرف شما كاملا صحيح است، چون اگر رهبر اجازه داده بودند !!! ديگر انقدر غيض شريعتمدارى را نبايد مى داشتيم و يا كفش پرانى در فرودگاه را ، چرا كه همگى عاملين زبان و دست رهبرند و بدون اذن ايشان از اين غلطها نمى كنند. اگر مى گويند خود سرند. چرا رهبر در جمعى اين مسايل را مذموم نمى شمارد . اگر رهبر يك دهم حمايتى را كه از محمود مى كرد را پشت روحانى بگذارد ، اوضاع ايران توسط روحانى و تيمش سرو سامان مى گيرد. اما واقعا بعيد است مگر اينكه در شرايط آچمزى به نرمش قهرمانانه ادامه دهد .
ارادتمند، افشين قديم

ناشناس گفت...

نویسنده گرامی:

سخنرانی حسن روحانی تقریباً ساعت 5 عصر به وقت نیویورک بود و ضیافت ناهاری که وی به آن نرفت، چند ساعت قبل تر از آن هنگام ظهر بود. لطفاً اطلاعات و تحلیل غلط به خواننده ندهید و از اعتبار خود نکاهید.

سپاس

ناشناس گفت...

اگه اینجور باشه بر و باند سپاه و شریعتمداری برای اینکه اقتدار خامنه ای بیشتر از این خورد نشه و روحانی بیشتر از این گنده نشه صداشو در نمیارن. هر چند که من بعید میدونم خامنه ای اطلاع نداشته باشه. البته اطلاع داشتن خامنه ای به این معنی نیست که روحانی ازش اجازه گرفته بلکه به این معنیه که قبل از سفر بهش گفته ممکنه هر اتفاقی بیافته. همونطور که اوباما هم قبل از تماس، به نتانیاهو اطلاع داده بود نه اینکه از نتانیاهو اجازه گرفته باشه

ناشناس گفت...

میگن شاه میبخشه ولی شاغلام نمیبخشه.
خود روحانی بارها و بارها گفته که "از رهبر اجازه گرفته است " حالا شما میگید نگرفته؟ باب ایول. پاچه مالی در این حد؟ همه میدونن که روحانی گماشته دست نشانده آیت الله خامنه ای است و انتصاب بقدری علنی بود که شش ماه قبل ترش مهندسی شده بود. یعنی تا این حد ماها رو منگول میدونید؟

ناشناس گفت...

دلقک عزیز، سپاس بی کران از تلاشی که برای خود، ما و کشورت میکنی، به درستی و نا درستی تحلیلت کاری ندارم، آنچه باید مورد حرمت و توجه- از تلاش و نوشته هایت- قرار گیرد، نگاه متفاوت و بدور از ادبیات دایی جان ناپلئونی است.از دوستان بی معرفتی که با نیش و کنایه و گاه بی ادبی تحلیلهای دلقک را به سخره یا ناچیز می گیرند می خواهم، در کنار یکدیگر، ادب، صبوری، مسئولیت پذیری و تلاش را فرا بگیریم.
از همه متشکرم به ویژه دلقک نازنینم!

سه چرخه گفت...

دلقک عزیز، سلام.
فکر کنم اول اوباما بود، بعد ناهار، بعد روحانی. گرچه در معنای حرف شما که منتظر فیدبک حرفهایش در ایران بود فرقی نمیکند و اتفاقا اوضاع بدتر هم میشود، چون من فکر میکنم با حرفهای نسبتا تندی که میخواست بزند(حداقل بسیار تندتر از اوباما) حتی فیدبک امریکایی ها را هم نداشت، که قبلش برود و ناهار بخورد، و بعد آنها شاکی نشوند که این ما رو دید برای خودش مشروعیت بیشتر هم کسب کرد و رفت اون بالا چرت و پرت گفت ضد خود ما!!

Dalghak.Irani گفت...

سلام عذرخواهی می کنم. زیرا اشتباه از من بوده و خوانندۀ گرامی درست گفته و سه چرخه هم حق دارد. اما چنان هم مرز و بفاصلۀ نیم ساعت از یکدیگر بودند درست در مرز تعویض روز در ایران که حافظه ام قاطی کرده. اما در متن مقاله تغییری ایجاد نمی شود زیرا قبل از سخنرانی هم استرس روحانی زیاد بوده برای متن حرف هایش و هم نگران فیدبک آن در داخل و خارج بوده و احتیاط را بیشتر هم می کرده است. ممنون از نکته سنجی تان و پوزش دوباره از عقب جلو نیم ساعته ای که من داشتم. یا...هو

سه چرخه گفت...

واقعا درست میگویی دلقک. استرس. چند بار عرق صورتش را پاک کرد. فکر کنم ایرکاندیشن تو بلاد کفر دیگه خیلی باید خوب کار کنه که ملت با کت و شلوار و کروات عرق نکنند چه برسد به ردای راحت روحانیان. یک گذری به گذشته داشته باشیم، احساس میکنم کمی قالیبافی عمل کرد، یعنی میخواست همه رو در یک سخنرانی راضی بفرسته خونه، برای همین در تک تک لحظات عرق میکرد :-)))

دلقک این دوستانی که روحانی را زبون میبینند واقعا به ظرافتهای کارش پی نبردند. بابا این خیلی کاربلدتر از خاتمی عزیز هست(البته به لطف 8 سال تجربه خاتمی). گفته برای رابطه با امریکا نظرسنجی میکنه، خب این گام اولی هست که مردم بپرسند که اگر نظرسنجی، چرا رفراندم نه؟ که یک اصل قانون اساسی هست. یک بار تو این مملکت رفراندم برگزار بشه خیلی ها حساب کار خودشون رو میکنند. اگر هم حاج حسین به نتیجه نظرسنجی گیر داد که دستش درد نکنه بهانه رو برای برگزاری رفداندم داده. نکته رفراندم نیست، نکته رئیس دولتی است که از حمایت رهبر و جو بعد از انتخابات در این بازه کوتاه نه بهترین اما تمام سعی اش را میکند که بیشتر استفاده کند. که حقوقدان است و پله پله میداند چطور به اهدافش برسد. خیلی هوشمندانه این نظرسنجی رو به کار برد، دیگه از فردا خیلی ها خفه میشن. روحانی را دوست دارم. فقط برای اینکه باهوش است، تمیز، چه با ما چه با اونا.

دوره گرد گفت...

اصلا صحبت اجازه نیست... قطعا موافقت رهبر را برای کوتاه آمدنِ اتمی گرفته اند... اما اجازه قطعا در کار نیست... دلقک خیلی زیبا نوشته است... اصلا عرصه سیاسی ایران میان جناح ها این شکل نیست.. هر کس دست بالا را داشته باشد و به قول چپ ها هژمون باشد می تواند کارش را جلو ببرد... برای خالی نبودن عریضه هم این بحث ها را مطرح می کند... اما مسئله این است که هژمونی روحانی نرم افزاری و شکننده است و اگر نجنبد بازی به هم می ریزد... هرچند به نظرم توافق عمومی از بالا تا پایین در باره کوتاه آمدن وجود دارد و اگر با نظر به این مساله بحث می کنیم، به نظرم خطری وجود ندارد! اما درباره رابطه با غرب و آمریکا و سایر تغییرات قطعا قرار نیست اتفاقی بیفتد.. این یکی دیگر کار خودمان است...

ناشناس گفت...

رئیس دولت یازدهم تاکید کرده است: "از دو دستگاه مهم نظرسنجی خواسته‌ام نظر مردم را بگیرند که با حرکت دولت موافق هستند [یا نه] و آنهایی که مخالف هستند چند درصد هستند؟"
این خیلی مهم است و رئیس جمهور عجب آدم زیرکی است:)
دست بعضی ها را توی پوسته گردو خواهد گذاشت و این چقدر خوب است!