۱۳۹۱ آبان ۱, دوشنبه

جمشید بسم الله کیست: جمشید شاه است به نماد رضا پهلوی. بسم الله فقیه است به نماد آیت الله خامنه ای: کد گشایی از حرف رحیمی!

مراسم تشییع 26 دانش آموز شهرستان بروجن
مراسم تشییع 26 دانش آموز شهرستان بروجن
مراسم تشییع 26 دانش آموز شهرستان بروجن


1- محمد رضا رحیمی در بارۀ ارز حرف زده است و گفته است گران کنندۀ ارز نه خارجی ها که عوامل داخلی آن ها در ایران هستند و نام مشخص این عامل گرانی شخصی است بنام "جمشید بسم الله". واکنش ها را که دیدم بسیار متأسف شدم بر اپوزیسیون اینترنتی و ساده انگاری و فریب تا کجا! واکنش اولیه و شتاب زده بحرف رحیمی جدی گرفتن وجود شخصی حقیقی با نام "جمشید بسم الله" است؛ در حالیکه این نام یک کد است از ادبیات کارخانۀ متلک پراکنی محمود احمدی نژاد. به این معنا که "جمشید" نماد ملی گرایان افراطی باستان گراست و "بسم الله" نماد مذهبیون افراطی.

2- در حقیقت رحیمی می گوید دو گروه افراطی مخالف دولت در دو سر طیف های ملی گرایی و مذهبی گرایی عامل همۀ گرفتاری ها و از جمله گرانی و آشفتگی بازار ارز هستند. این موضوع قبل از اینکه از نظر "نگاه شوخی به مسایل جدی از سوی حکومت و دولت" تأسف بار باشد به این دلیل خیلی زیاد باعث نگرانی است که ساختن چنین مضمون هایی بشدت نیاز به تمرکز و بی خیالی و بدون دغدغگی دارد. به این معنای دقیق که مضمون کوک کننده (در اینجا رحیمی) باید ذهنی فارغ از هرگونه مسئولیت و نگرانی و تشویش داشته باشد تا با چیدن وقایع در بغل هم به مضمون طنز تأثیر گذار و کد دهنده و جذاب هم مثل "جمشید بسم الله" برسد. و اگر در نظر بگیریم که سازنده و گویندۀ این طنز خوشگل معاون اول رییس جمهور یک کشوری است که با انواع گرفتاری های جدی و بسیار عبوس مواجه است بیشتر به عمق فاجعۀ "در ایران چه می گذرد" پی می بریم.

3- رحیمی البته حرف های جدی هم زده است در همین جلسه و برون داد یک کلمه ای آن این است که: همۀ مردم از حکومت بریده اند و حتی در بین خواص خود حاکمیت که از قبالش ثروتمند شده اند کمترین اعتمادی به حکومت خامنه ای باقی نمانده است. زیرا رحیمی بصراحت اعلان می کند که صادر کننده ها مطلقاً به دولت و حکومت اعتقاد و اعتماد ندارند و حاضر نیستند ارز حاصل از صادرات خود را به اتاق معاملۀ ارز دولتی واگذار کرده و بفروشند. او چندین بار تأکید می کند که خواسته اش برای تحویل ارز صادراتی تجار نه تهدید است و نه التماس؛ نشان می دهد که اتفاقاً ناله اش هم تهدید است و هم التماس. خدا رحم کند به صادر کننده هایی که معلوم نیست بزودی با چه مصیبت های بگیر ببند مضاعفی روبرو خواهند شد.

4- در ورژن دوم اما پیام خامنه ای است برای همدردی با فاجعۀ کشته شدن دخترهای بروجنی در تصادف راهیان نور. این پیام که باز هم با تأخیر ولی کمی زودتر از واکنش خامنه ای به زلزلۀ اهر و ورزقان صادر شده است؛ یکی از طولانی ترین بیانیه های صادره در بارۀ تبریک و تسلیت های خامنه ای در چند سال اخیر است. تا جائیکه خامنه ای حتی در مرگ روحانیون دوست نیز به این طول و تفصیل پیام تسلیت نمی دهد. البته دستش درد نکند زیرا که این بار او نه تنها صاحب عزاست بعنوان حاکم؛ که تنها عامل جنایت چپ کردن اتوبوس هم است بطور کاملاً مستقیم:

5- زمانی است که می گوییم چرا جاده ها اینقدر خراب است و باعث این همه تصادف و مرگ ومیر می شود تا رتبۀ اول در جهان. پاسخ این است که این امر نتیجۀ عقب ماندگی و توسعه نایافتگی است که خامنه ای بعنوان حاکم مقتدر و سیاست گذار اصلی و نفر اول مسئول آن است غیر مستقیم. 

6- اما زمان دیگری است و می گوییم کشور من عقب مانده است و باید برای انتخاب مسافرت احتیاط کنم و هر جایی و هر جاده ای و همیشه نروم که مرگ در کمین است. اینجاست که من با انتخاب مسافرت رفتن بخشی از مسئولیت حوادث در راه را هم می پذیرم و بگردن خودم هم است. اما فاجعه زمانی است که مسافرت من هم از نظر زمان و هم از جنبۀ مکان و هم بسبب وسیلۀ نقلیه اجبار حکومت است. اینجاست که دیگر گذشته از توسعه نایافتگی و جاده های خراب و مردمان آموزش ندیده برای فرهنگ مدرن استفاده از وسیلۀ مدرن (در اینجا اتوبوس و راننده اش) و مسئولیت غیر مستقیم حاکمان؛ دستور دهنده و وادار کنندۀ "مسافرت اجباری باعث مرگ من (بخوان دانش آموزان مجبور برای راهیان نور)" نه تنها از جهت مورد اول مسئولیت غیر مستقیم حاکمیتی دارد بلکه مسئولیت مستقیم فرماندهی و اجبار کردن بمسافرت ناخواسته هم با اوست. و چه کسی شک دارد که این بردن نسل امروز برای دیدن کشته های نسل دیروز تحت عنوان راهیان نور طراحی، تصمیم و دستور شخص خامنه ایست. آیا گفتن قاتل به رهبر کشور هنوز هم بی انصافی است؟ فاعتبرو یا اولی الالباب! یا...هو

افزونۀ بدیهی "توضیح واضحات":
اگر خواسته باشیم مصداق مشخص کد رحیمی را باز گشایی کنیم. می رسیم به رضا پهلوی و اپوزیسیون برانداز در طیف ناسیونالیستهای مدرن. و آیت الله خامنه ای بعنوان رهبر پوزیسیون مذهبیون افراطی! بعبارت دیگر رحیمی می گوید آیت الله خامنه ای با استراتژی غلط موجب تحریم ها و اپوزیسیون مدرن بعنوان آتش بیاران تبلیغات روانی این افزایش مقصران اصلی هستند. بدیهی است که این پاسخ کنایه ای هم به حسین شریعتمداری دارد و بگیر و ببند دلال ها. آنجایی که رحیمی با تمسخر گفته است جمشید بسم الله را نیروهای امنیتی دستگیر کرده اند!

۵ نظر:

علی39 گفت...

سلام دلقک عزیز
امیدوارم خوب و سر زنده باشی , من خیلی به اینکه منظور این بابا چه بوده فکر کردم و ناگهان به احتمال زیاد به منظور آقای رحیمی دست یافتم.بنظر بنده ایشان به عوامل دستور داده که بسم الله جمع شوید (بسم الله جمشید) و میتواند کد آغاز یک عملیات و یا دستور عقبگرد و فرار باشد این عبارت یعنی وقتش هست ولی حالا وقت چی خدا میدونه
امیدوارم از تحلیلم لذت برده باشی مثل ما که همیشه از تحلیلت لذت میبریم!
به امید آزادی

امير گفت...

جناب آقاي دلقك ،
طبق فرمايش شما اگر آقاي رحيمي مي خواست از نماد جمشيد بسم الله به عنوان شاه و شيخ استفاده بكند حتما اسامي بهتري كه موضوع را روشن تر بكنه بكار مي برد مثل : كورش آيت اللهي ، اما او اسم جمشد بسم االه را بكار برد به اين معني كه لامصبا جمع بشيد ديگه بسم الله ، ديگه از اين حكومت براي شما كاري ساخته نيست .
چون از بلند شدن مردم بيشتر از همه احمدي نژاد و دارو دستش سود مي برند ، هم كسي نمي تونه خر اينارو بگيره و تو شلوغي مي زنن به چاك ، هم ممكنه ببا شلوغي هاي ايجاد شده خامنه اي به اينا امتياز دوره بعد رو هم بده از ترس رفسنجاني و داودستش.
نظر شما چيه ؟

Dalghak.Irani گفت...

من هم اگر عضو سیرکی بودم که چنین دلقک خشک و عبوسی داشت یکجا کم می آوردم و می پریدم روی صحنه و میکروفون ماهی صفت - منظورم شکل ماهی است نه صفت ماهی یعنی مقصودم ماهی صفت است مثل پلنگ وش و اینجوری - را از دستش می گرفتم و می زدم زیر آواز سه نقطه. خب بد هم نیست برای جمشید جم شدن اگر مردش هستید بسم الله. علی 39 یک کد داده بود که شوخی می کنم. اما امیر چنان جدی است که آدم می ترسد از تظاهراتی که با کد جمشید برای دهاتی ها! صادر شده تا بلافاصله گوش بزنگ باشند و رمز را کشف کنند و راه بیفتند از جادۀ کازرون به سمت لواسون و ... یا...هو
کامنت بدهید اما اجر مرا ضایع نکنید که خیلی جدی قیافه می گیرم و فکر می کنم دارم تحلیل می نویسم.

ناشناس گفت...

تیمسار جان
نمیدانم چرا با اینکه میدانی ولی نمیدانی در این مملکت نه من(مردم) نه این الیگارشی کسی جناب شازده را به تخ..ش هم حساب نمیکند
اینقدر مارا بهم نزن!

Iranutopia گفت...

سلام و خسته نباشید.زحمت می کشید و تحلیل می کنید ولی جسارتا دو موضوع را در نوشته هایتات لحاظ کنید فکر کنم جذاب تر شوند.

۱)اعداد را فارسی بنویسید.
۲) انتهای تمام جملات(از ویرایشگر بلاگ اسپات استفاده کنید) زیر هم باشند.

مثل لینک زیر:
http://iranutopia51.blogspot.com/2012/09/blog-post_8846.html

ضمنا این Captcha که گذاشتید باعث میشه آدم از خیر نظر دادن بگذره(-:
ارادت